BilimSağlıkTabu Konulartrend

Adet Öncesi Kadınlarda Libido Neden Yükselir ?

Adet dönemi öncesi libidonuzda artış mı oluyor? Kesinlikle yalnız değilsiniz. Sizin gibi bir çok kadın bu durumu yaşıyor. Peki neden oluyor?

Adet döneminiz yaklaşırken cinsel isteğinizde bir artış mı oluyor? Ve durumu sadece kendiniz mi yaşıyor sanıyorsunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz. Sizin gibi bir çok kadın bu durumu yaşıyor.

Adet döneminiz yaklaşırken cinsel olarak uyarılmış hissetmek tamamen normaldir.

Aslında bir dizi çalışma, yumurtlama zamanına yakın cinsel istekte bir artış bulmuştur. (Bu, adetinizin başlamasından yaklaşık iki hafta önce.)

Ne yazık ki, kaç kişinin adet görmeden önce libidoda bir artış hissettiğine dair çok az araştırma var.

Adet öncesi libido yükselmesi neden oluyor?

Açıkçası, kimse gerçekten bilmiyor – ama bir çok teori var.

Hormonların büyük bir rol oynadığı düşünülmektedir. Östrojen ve testosteron seviyeleriniz yumurtlama sırasında artar ve potansiyel olarak libidoda bir artışı tetikler.

Yumurtlama, yüksek doğurganlığın zamanıdır ve vücudumuzun biyolojik olarak üremeye bağlı olduğu varsayılır. İkisini birleştirin ve neden daha fazla seks yapmak isteyebileceğinizi anlayın.

Adet öncesi hamilelik riski azalır

Adet döneminizden hemen önceki günlerde vajinal seks yapmak bu nedenle hamilelik riskini oldukça azaltır.

Sadece bunu bilmek bile insanların cinsel isteğinin artmasını teşvik edebilir.

Ancak, yine de hamile kalmanın hala mümkün olduğunu unutmamak önemlidir. Hamile kalmak istemiyorsanız önleminizi yine de alın…

Adet öncesi akıntıları hassasiyeti artırabilir

Adet döngünüz sırasında vajinal akıntı fark etmeniz normaldir.

Adet döneminizden önce, beyaz ve vücudunuzdan dökülen hücrelerle dolu olma eğiliminde olan vajinal akıntılarda artış olabilir.

Akıntı miktarının artması, daha fazla yağlanmaya neden olarak genital bölgenin daha hassas olmasını sağlayabilir. Bazıları için bu, uyarılma duygularına yol açabilir.

Adet öncesi şişkinlik G noktanıza baskı uygulayabilir

Birçok insan adet dönemine kadar şişkinlik yaşar.

Bazı araştırmalar, östrojen ve progesteron seviyelerindeki değişikliklerin su tutulmasına neden olabileceğini düşünmektedir.

Ortaya çıkan şişkinlik rahatsızlık verici olsa da, pelvik bölgede bulunuyorsa G noktanıza da baskı uygulayabilir. Ve basınç, G noktasının ekstra hassas hissetmesini sağlayabilir.

Aslında, genişleyen rahminiz bölgedeki sinir uçlarına baskı yaparken vulvanızın etrafındaki tüm alan benzer bir his yaşayabilir.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu