Bilim

Ağladığımızda,Bazı Yiyecekleri Yediğimizde ve Soğuk Havada Neden Burnumuz Akar?

Bu yazımızda; Ağladığımızda,baharatlı veya acı olan yiyecekler yediğinizde ve soğuk havada neden burnumuz akıyor? sorularının cevabını aradık.

İnsan vücudu inanılmaz derecede karmaşık bir sanat eseridir. Vücudumuzun içinde çoğu zaman farkında bile olmadığımız birçok şey gerçekleşiyor. Bu yazımızda vücut  şaşırtıcı özelliklerinden birkaçını açıklamayı umuyoruz: Ağladığımızda burnunuz neden akıyor?,Baharatlı veya Acı Olan Yiyecekler Yediğinizde burnumuz neden akıyor? ve Soğuk Havada neden burnum akıyor?

Ağladığımızda burnunuz neden akıyor?

Herhangi bir sebepten dolayı ağladığımızda, gözyaşı kanallarından gözyaşları akmaya başlar. Bu gözyaşlarının bir kısmıda kaçınılmaz olarak burun boşluğumuza geçer.Bir başka deyişle burnumuzun içine damlarlar.

Burnumuzun içine geçmiş olan gözyaşları, mukus(sümük) ve burnunuzdaki alerjenler veya kan gibi diğer maddelerle karışarak burnumuzdan akarlar.

Ağlarken burnunuzdan akan sıvı sadece mukus (sümük) değildir.  Aynı zamanda gözyaşları ve o sırada burnunuzda başka ne varsa bunların karışımıdır.

Baharatlı veya Acı Olan Yiyecekler Yediğinizde burnumuz neden akıyor?

Genellikle baharatlı veya acı olan yiyecekler tarafından tetiklenen bir tür alejik olmayan rinit olan Gustatuar rinit, mukus(sümük) üretimini artırır. Üretimi artan mukus (sümük) fazlalılığı daha sonra burnumuzdan akar.

“Gustatory rinit:  Herhangi bir alerjik bir durum olmadan bir yiyecek yedikten sonra burnun akmasıdır.”

Bu durumu tetiklediği düşünülen başlıca yiyecekler şunlardır:

  • Acı biber
  • Sarımsak
  • Köri
  • Acı sos
  • Biber tozu
  • Zencefil
  • Diğer doğal baharatlar

Soğuk Havada neden burnum akıyor?

Burnumuz, ciğerlerimize soluduğunuz havayı ısıtır ve nemlendirir. Bu sayede bakteri ve tahriş edici maddeler yok edilmiş olur. ayrıca akciğerlerinizi soğuktan zarar görmekten korumak için hava sıcaklığını düzenler.

Soğuk hava, sıcak havadan daha az nem tutar. Soğuk havayı soluduğumuzda, hava yollarınızı hızla kuruyabilir daha fazla tahrişe maruz bırakabilir.

Bu durum, burun dokularınızı, burnunuzu nemli tutmak ve hava yollarınızı korumak için daha fazla mukus (sümük) ve sıvı oluşturmaya teşvik eder. Aşırı düzeyde oluşan mukus(sümük) ve sıvı daha sonra burnumuzdan dışarı akar.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz.Yazılarımız, hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu