Tarih

Beyaz Bayrak Teslim Olma Sembolü Haline Nasıl Geldi?

Beyaz bayrak, teslimiyetin sembolü haline nasıl dönüştü? Neden başka bir renk değilde beyaz renk teslimiyet sembollerinde kullanıldı?

Tarih boyunca savaşlar sırasında beyaz bayrak, teslimiyetin uluslararası sembolü olarak kabul edilmiştir. Uluslararası Lahey ve Cenevre Sözleşmelerinde beyaz bayrak ile ilgili hükümler yer almıştır. Aynı antlaşmalar aynı zamanda orduların teslim olacak gibi davranıp düşman birliklerini pusuya düşürmek için beyaz bayrağı kullanmasını da yasaklıyor.

Yakın tarihte beyaz bayrak sadece teslim olmak için değil, ateşkes başlatmak ve savaş alanı müzakereleri yapmak içinde kullanılmaktadır.

Hem Çin hem de Roma’dan gelen eski tarihçiler teslim olma sinyalini vermek için beyaz bayrakların kullanıldığını yazıyorlar.

Tarihçiler beyaz bayrağın teslimiyetin sembolü haline gelmesinin bir çok nedeni olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenlerin başlıcası olarak savaş alanlarındaki renk karmaşasından dolayı dikkat çekici olduğu için boş bez parçalarının kullanılması gösteriliyor. Kullanılan bu boş bez parçalarının ilerleyen yıllarda beyaz bayrağa evrildiği düşünülüyor.

Geleneğin Doğu ve Batı’da bağımsız olarak geliştiğine inanılmaktadır.

Beyaz: Çin’in ölüm ve yas rengi

Milattan sonra 1. yüzyıl Han Hanedanlığı döneminde gerçekleşen bir savaş sırasında Çinlilerin beyaz bir bayrak kullandığı söyleniyor. Çinlilerin teslimiyet için neden beyaz bayrak kullandığı ile ilgili olarak iki varsayım bulunuyor.

Bunlardan ilki genel anlamda beyaz bayrağın teslimiyet sembolü olmasındaki ana neden olan aktif bir savaş alanındaki karmaşada beyaz rengin dikkat çekici olması…

Çin’in ölüm ve yas rengi beyazdır.

Diğer varsayım ise; Çin’in ölüm ve yas renginin beyaz olması…

Ölüm ve yas uzun zamandır Çin’de beyaz renkle ilişkilendirilmiştir. Beyaz, günümüzde bile cenaze törenleri için kullanılan ana renklerdir. Eski Çinli askerler, yenilgi ile birlikte  yaşadıkları acıyı göstermek için beyaz rengi kullanmış olabilirler.

Roma’da beyaz bayrak

Roma İmparatorluğu’nda beyaz rengin teslimiyet sembollerinde kullanımı ile ilgili olarak Romalı yazarların bazı aktarımları mevcuttur.

Romalı yazar Cornelius Tacitus,  Vitellius ve Vespasian arasında milattan sonra 69 yılında Roma İmparatorluğu tahtı için gerçekleşen İkinci Bedriacum Savaşı’nı kaybeden Vitellius ‘un, Vesta rahibeleri aracılığıyla müzakere için beyaz bir teslim işaretini kullandığından bahsediyor.

Beyaz bayrak kullanımı yaygınlaşmadan önce Roma’nın daha yaygın teslim belirtisi, askerlerin kalkanlarını başlarının üstünde tutmasıydı.

Romalı tarihçi Titus Livius’da, İkinci Pön Savaşı ya da diğer adlarıyla Hanibal Savaşı yahut Kartaca Savaşı sırasında “beyaz yün ve zeytin dalı” ile süslenmiş bir Kartacalı gemiyi teslimiyetin sembolü olarak tanımlamıştır.

Roma İmparatorluğu’nun uzun bir dönem içerisinde büyük bir coğrafyada hüküm sürdüğü düşünüldüğünde beyaz renkli teslimiyet sembollerinin zaman içerisinde beyaz bayrağa evrildiği söylenebilinir.

Kaynak
History 101SlateHistory

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu