Teknoloji

Çocuklarınızı Dijital Tehlikelerden Nasıl Korursunuz?

İnternete bağlı teknolojik cihazları çocuklar yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Peki çocukları dijital tehlikelerden nasıl koruruz?

İnternete bağlı olan teknolojik cihazlar, tatillerde çocukların bir nevi oyuncağı haline geliyor. Bu yoğun kullanım nedeniyle bir çok internet güvenliği şirketi aileleri dijital tehlikeler konusunda uyarıyor.

İnternetteki dijital tehlikelerin başında müstehcenlik ve saldırganlık barındıran spam mesajlar,sosyal medya mesajları,emailler geliyor. Ama en büyük dijital tehlike olarak siber zorbalığı gösterebiliriz.

Peki çocukları dijital tehlikelerden nasıl koruruz?

Teknolojik Cihazlar İle İlgili Birlikte Kurallar Koyunuz..

Çocuğunuz ile birlikte teknolojik cihazların (bilgisayar, tablet,akıllı telefon vb.) kullanımı ile ilgili kurallar koymalısınız. Bu kurallar oluşturulurken kendi fikirlerinizin yanısıra çocuğunuzun da düşüncelerini dikkate almalısınız. Koymak istediğiniz kuralların sebeplerini açıklamalısınız. Aynı şekilde çocuğunuzda koymak istediği kuralların sebeplerini açıklamalıdır.

Çocuğunuz İnterneti Kullanırken Eşlik Edin…

Çocuğunuz hangi websitelerini kullandığı, YouTube’da hangi videoları izlediğini ve hangi sosyal medya mecralarını kullandığını bu şekilde anlık olarak görebilirsiniz. Bu yöntemle birlikte onun için uygun olmayan, ziyaret ettiği bir websitesinin niçin onun için uygun olmadığını açıklayabilirsiniz. Yahut yetişkinlere yönelik animasyon türündeki bir YouTube videosunun çocuklara yönelik bir animasyon filminden farkını anlık olarak anlatabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin…

Günümüzde birçok çocuğun sosyal medya hesabı bulunuyor. Sosyal medya uygulamalarını kullanabilmek için bir yaş kısıtlaması olsa da çocuklar yaşlarını büyütmek suretiyle bu uygulamalarda hesap açıyorlar.

Sosyal medya uygulamalarında devasa bir kitlenin bulunması kötü niyetli insanların bu mecrada yer alma ihtimalini artırıyor.Bu nedenle çocuklarınızı kötü niyetli insanlardan korumanız ve sosyal medya uygulamalarındaki arkadaş listesini kontrol etmeniz gerekiyor. Bu listelerde gerçek olmayan kişiler veya tanımadığı kişiler var ise çocuklarınıza mutlaka bu tür hesapların tehlikesini açıklamalısınız. Bu tür hesaplar ile herhangi bir iletişim içerisine girmemesi gerektiği konusunda uyarmalısınız..

Sorumluluk Paylaşılmalı, Yargılama olmamalı

İnternet, sıkıntılı bir çok durumu içerisinde barındıran bir ortamdır. Çocuklarda bu ortamda sıkıntılı durumlar içerisinde kendisini bulabilir. Bu tür durumlarda çocuklara kızılmamalıdır. Çözüm odaklı davranılmalı, sorunun çözümü konusunda konuşulmalıdır. Daha sonra ise çocuğunuzun yaşadığı sıkıntılı durumdan ders çıkarıp çıkarmadığı gözlenmelidir.

Ortak Alan,Engelle ve Bildir.

Teknolojik cihazların ortak alanda kullanılmasını sağlamalısınız. Ortak alanda bu cihazların kullanılması çocuklarda öz denetimin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Çocuklarınıza internet ortamında karşılaştıkları problemli bir içeriği nasıl engelleyip, bildirebileceklerini öğretmelisiniz. Bu durum çocuklara kontrolün kendisinde olduğu hissini de verecektir.

Dijital Geçmiş…

İnternet tarayıcılarından (Google Chrome,Mozilla Firefox,Opera,Microsoft Edge vb.) arama geçmişini kontrol etmek oldukça kolaydır. Çocuklarınız internette nasıl zaman geçiriyor, hangi mecraları ziyaret ediyor ayrıntılı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu sayede onun için uygun olmayan bir içeriğe maruz kalıp kalmadığı öğrenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu