Eğlence DünyasıTarihtrend

Dizide Gizli Sultan Gerçekte Esir Sultan Ahmed Sencer

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi ile birlikte Büyük Selçuklu devleti'ne merak arttı. Dizinin ana karakterlerinden Sencer'in esaretini yazdık.

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin başlaması ile birlikte Büyük Selçuklu devletine olan merak da oldukça arttı.

Tarihsel dizilerin, yapılan işin doğası gereği tarihsel olayları ve kişileri birebir aktarmadıklarını, kurgusal yapılar taşıdığını belirtmek gerekir.

Bu yeni tarihi dizimiz de kurgusal bazı unsurlar içeriyor.

Mesela Sultanın gizli oğlu Sencer gibi… Sencer dizide Sultan Melikşah’ tan bile gizleniyor.. Sadece Nizamülmülk biliyor gerçekte Sencer’in kim olduğunu.. Diziyi merak ediyorsanız TRT’den izleyebilirsiniz.

Biz gelelim… kurgu olmayan gerçek Sencer’e..

Oğuzlar’ın Esiri Sultan Sencer

Bir grup Oğuz Boyu’nun, Selçuklu Sultanı Ahmed Sencer ile yaptığı anlaşma sonucunda yıllık 20 bin koyun vermesi gerekiyordu.

Belh valisi İmâdüddin Kamaç’ın Oğuzlar’dan vergi toplamak için gönderdiği tahsildarın öldürülmesi üzerine Kamaç, Oğuzlar’dan bu tahsildarların diyetini istedi. Ve reddedildi…

Diyet isteğinin Oğuzlar tarafından kabul edilmemesi üzerine Kamaç, Oğuzlar’ın üzerine sefer düzenledi. Fakat bu sefer, Kamaç’ın beklediği gibi sonuçlanmadı. Kamaç ve oğlu Ebu Bekir bu seferde hayatını kaybetti. Yaşanan bu olayın ardından Sultan Sencer, ordusunu toplayarak Oğuzlar üzerine sefere çıktı.

Sultan Sencer’in ordusu ile birlikte kendilerine karşı sefere çıktığını duyan Oğuzlar af dilemek için Sultan Sencer’in karşısına çıkmışlardır. Hatta Oğuzlar’ın kadın ve çocuklarını da yanlarına alıp Sultan Sencer’e yalvardıkları rivayet edilir.

Sultan Sencer, Kamaç olayının ardından Oğuzlar’ın beklenilenden daha güçlü olduğunu düşünmektedir. Oğuzlar’ın af dilemesi nedeniyle de seferden vazgeçmek istemektedir. Fakat kumandanlarının sefere devam etme isteklerini geri çevirmez.

Oğuzlar, ellerinde ne varsa çadırlarının etrafına bir nevi sur olacak şekilde dizmişler ve savunmaya çekilmişlerdir. Oğuzlar için bu direniş hayat ve ölüm arasındaki mücadele gibidir. 1153 yılında yapılan iki Selçuklu saldırısı da Oğuzlar tarafından püskürtülmüştür. Oğuzlar saldırıları sadece püskürtmek ile kalmamış Selçuklu ordusunu imha ederek Sultan Sencer’i esir almışlardır.

Sultan Sencer’in esareti 3 yıl sürecektir.Oğuzlar tarafından öldürülen Kamaç’ın torunu  Müeyyed Ay-Aba,Sultan Sencer’den sorumlu olan muhafızları çeşitli vaatler ile kandırmış ve Sultan Sencer’i kurtarmıştır.

Sultan Sencer esaretten kurtulduktan sonra Büyük Selçuklu Devleti’ni yeniden eski ihtişamlı günlerine döndürmeye çalıştı fakat ipin ucu kaçmıştı.Sultan, kumandanlar arasında nüfuz mücadelesi, esaret dönemlerinin kendisinde bıraktığı derin yaralar ve yaşının artık ilerlemiş olması nedeniyle başarılı olamadı.

Sultan Sencer’in Ölümü

Sultan Sencer 1157 yılında 71 yaşında vefat etti. Sağlığında Merv’de yaptırdığı Dârülâhire denilen günümüzde de Dünya mirası olarak kabul edilen türbesine defnedildi. Sultan Sencer’in ölümü ile birlikte tarihin gördüğü en ihtişamlı devletlerden olan Büyük Selçuklu Devleti tarih sahnesinden çekildi.

Kaynak
İslam ansiklopedisiTürk OcaklarıGaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu