Editördenİş ve Finans

Dolar Artışı Günlük Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Dolar artışı günlük hayatı nasıl etkiliyor? Dolar artışının fiyatlara etkisi var mı? Dolar artışı işsizliğe neden oluyor mu? Hepsi yazımızda...

Dolar’ın para piyasalarındaki değeri her an değişiyor. Son dönemde ise genel olarak Türk Lirası karşındaki değeri ise sürekli artış gösteriyor. Bu durum büyük ve küçük şirketlerden pazardan alışveriş yapan tüketiciye kadar ekonominin tüm unsurlarını etkiliyor.

Dolar Artışının Fiyatlara Etkisi

Doların yükselmesi aslında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi anlamına geliyor. Türk Lirası’nın değerinin düşmesi ise ithalat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Yani ülkede satılan tüm ithal ürünleri artık daha pahalıya alıyorsunuz.

Doların değerindeki ani değişimler, ‘kur şoku’ olarak adlandırılıyor.

Burada şu soru aklınıza gelebilir. Pazardan veya marketten aldığım her ürün ithal mı?

Bu soruyu şu şekilde cevaplamak daha doğru olacaktır. Örneğin;  Dolardaki yükseliş pazardaki patatesin fiyatını niye etkiliyor? Patatesi Adana’dan Ankara’ya tır getiriyor ve tır mazot yakıyor. Petrol ve türevi olan ürünlerin büyük kısmı ithal ediliyor. Doğal olarak mazotun fiyatını da dolar belirliyor.

Başka bir örnek verecek olursak; Tarım ürünlerinin de bir çoğu ithal ediliyor. Üretici elindeki parası ile bir önceki yıl 500 kilogram un alırken dolar artışı ile birlikte bu yıl 400 kilogram un alabiliyor. Aradaki 100 kilogramlık farkın maliyeti ise tüketiciye zam olarak yansıyor.

Dolar Artışının İşsizlik Sorununa Olumsuz Etkisi

Öte yandan dolar ile iş yapan pek çok şirket bulunuyor. Bu şirketlerin borçlanması da dolar cinsinden oluyor. Doların artışı ile birlikte bu şirketlerin borçlarını ödemesi de daha zor hale geliyor. Borç sarmalına giren şirketler tasarruf politikaları doğrultusunda çalışanlarını işten çıkarıyor. Bu da işsizliğe neden oluyor. İşsizlik sorunun da günlük hayata olumsuz etkisi aşikar…

Kur şokları; enflasyonu, faiz oranlarını, ithalatı-ihracatı ve istihdamı etkiliyor.

Ürün fiyatlarındaki yükseliş ve işsizlik sorunu birleşince alım gücü de doğal olarak azalacaktır. İnsanlar para harcamaktan kaçınacak veya parası olmadığı için harcamayacaktır. Bu da esnafların bir başka deyişle küçük işletmelerin olumsuz etkilenmesine yol açacaktır. Olumsuz etkilenen işletmeler bir süre sonra kapanmaya başlayacaktır. Bu da işsizliğin artışına katkı da bulunacaktır.

Dolar Artışı Günlük Hayatı Nasıl Etkiliyor?

Dolar Artışı günlük hayatı etkiliyor mu? sorusunun cevabı çok net.. Dolar artışı günlük hayatı doğrudan etkiliyor. Bu etkiyi kimi zaman işsizlik kimi zaman hayat pahalılığı olarak hayatımızda yaşıyoruz.

Kaynak
Deutsche WelleBBC TürkçeBBC TürkçeBloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu