İş ve Finanstrend

Dolar Neden Yükselir? Dolar ve Euro Neden Artıp Azalır?

Doların yükselmesinin nedeni nedir? Dolar ve Euro neden artıp azalır? Faizler neden yükselir? gibi soruların cevapları yazımızda...

Döviz kuru  “a” ülkesinin para biriminin “b” ülkesinin para birimi cinsinden fiyatına denir. Döviz kurları çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli değişim halindedir. Biz bu değişimi ülkemizde en popüler döviz cinsi olan dolar üzerinden anlatacağız.

1 Doların 6 Türk Lirası etmesi demek 1 doların alım gücünün 6 Türk Lirasının alım gücüne eşit olduğu anlamına gelir. Peki 1 dolar bir gün 6 adet Türk Lirası ediyorken başka bir gün 7 adet Türk lirası ediyor?

Az olan, çok talep gören değerlidir

Dolar ve Türk lirasının değerleri sürekli değişim halindedir. Bu değişimin en önemli nedeni ekonomideki dolar arzı ve dolar talebidir.

Doların değeri piyasadaki dolar miktarına ve insanlar tarafından ne kadar talep edildiğine bağlıdır. Bir ülkede dolara olan talep arttığında yani  dolar satın almak isteyen insan sayısı arttığında ekonomide dolar miktarı azalır. Nasıl ki ender olan ve herkesin elde etmek istediği şeylerin değeri artıyorsa işte doların değeri de bu sebepten artar. Bunun tam tersi de geçerlidir. İnsanlar ellerindeki dolarları Türk Lirasına dönüştürdüğünde dolara olan talep azalır. Bu durumda ekonomide dolar miktarı arttığı ve piyasada dolar bulmak kolaylaştığı için de doların değeri düşer.

Az olan ve herkesin elde etmek istediği şeylerin değeri artar.

İhracat ve ithalat meselesi

İhracat yaptığınızda ülke içerisinde ürettiğimiz şeyleri yurt dışına satarız. Ve karşılığında dolar ve euro gibi dövizler alırız. İhracat ya da yurtdışından borç olarak ülkeye döviz girmesi piyasadaki döviz miktarını artırır.Bu da dövizin değerini düşürür. Öte yandan ithalat yaparak başka ülkelerden mal alırsak o ülkenin parasına yani dövize ihtiyaç duyarız. Bu durumda da ülke içerisindeki döviz miktarı azalır. Ve döviz azaldığı içinde değeri artar.

Unutmayın sayısı az olan bir şeye herkes sahip olmak istediğinde o şeyin fiyatı ona en çok sahip olmak isteyen kişinin vermeye hazır olduğu fiyattır.

Merkez bankaları ve faiz

Doların artıp azalmasına neden olan bir diğer unsur da merkez bankasının Türk Lirasına verdiği faiz ve ABD merkez bankasının dolara verdiği faizdir.

Merkez bankası, Türk Lirasına verdiği faizi yükseltirse insanlar daha fazla kazanç elde etmek için ellerindeki dolarları Türk Lirasına çevirerek bankalara yatırırlar. Türk Lirasının kazancı yüksek olduğu için Türk Lirasına olan talep artar. Bu durumda dolar talebi azalır. Ve sonuç olarak doların değeri düşer. Bu merkez bankasının kura yaptığı bir etkidir. Eğer ABD merkez bankası dolara ödediği faizi artırırsa bu durumda da Türkiye’deki yabancı yatırımcılar ve dolar sahipleri daha yüksek kazanç elde etmek için paralarını o ülkeye götürürler. Bu durumda ekonomide dolar azalır ve dolar talebi artar. Bunun sonucu olarak doların fiyatı yükselir.

İnsanlar yüksek kazancın peşinde koşar.

Enflasyon canavarı

Bir diğer önemli unsurda enflasyon beklentisidir. Eğer insanlar enflasyonun yükseleceğini düşünüyorlarsa ellerinde Türk Lirası tutmazlar. Çünkü yarın ellerindeki paranın alım gücünün düşeceğini düşünerek dolar alırlar.   Bu durumda ekonomide dolar azalır ve dolar talebi artar. Bunun sonucu olarak doların fiyatı yükselir.

Manavdan 1 kilogram domates ve elmayı 20 Türk Lirasına satın aldınız. Bir ay sonra enflasyon yükseldi.Artık 1 kilogram domates ve elmayı 30 Türk Lirasına satın alabilirsiniz.

Sonuç

Doların veya Euro’nun, bir başka deyişle döviz kurunun yükselmesinin yahut düşmesinin temel nedenleri;

  • Ekonomideki Dolar miktarı
  • İnsanların dolar talebi
  • Dolar ile ilgili beklentiler

Kaynak
InvestopediaCnbcXe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu