Teknoloji

Google, Akıllı Telefonlarımızı Dinliyor mu?

Google, akıllı telefonlardaki mikrofonlar aracılığıyla bizi dinliyor mu? Akıllı telefonlar ile insanların dinlenmesi efsane mi gerçek mi?

Günümüzde akıllı telefonlar insanların bir nevi yeni uzuvlarından biri haline gelmiş durumda… Akıllı telefon kullanımı öyle bir düzeye geldi ki mahrem anlarda,arkadaş sohbetinde hatta tuvalette hep yanımızda… İnsanların yaradılış özelliklerinde biri olan şüphe de tam bu noktada devreye giriyor. Acaba akıllı telefonum dinleniyor mu? Burada birinci şüpheli devasa büyüklükteki, en çok kullanılan arama motoru Google oluyor.

Google, telefonlarımızı dinliyor mu?

Bir arkadaş sohbetinde bir ayakkabı markası ile ilgili konuşuyorsunuz. Ardından bir websitesine girdiğinizde o markanın reklamı karşınıza çıkıyor. Ve karar veriliyor… “Google bizi dinliyor”

Bu durum bir çok kişinin başına gelmiştir. Google’ın veri toplamak için akıllı telefonları dinlediğini savunan geniş bir kitle de var. Peki, bu kitle haklı mı?

Aslında kısmen haklılar… Fakat “Google bizi dinliyor” ifadesi Google’ın illegal bir iş yaptığı izlenimini yaratıyor. Oysa ki Google, bu hususta illegal davranmıyor. Google, veri toplamak için kullandığı tüm yöntemlerde kullanıcıdan izin alıyor.

Android işletim sistemini, akıllı telefonunuza kurarken verdiğiniz onaylar ile bu yetkiyi Google’a veriyorsunuz. Ayrıca okumadan onay verdiğiniz gizlilik politikalarındaki güncellemeler ile de Google sizden bu yetkiyi alıyor.

İşin bir de aplikasyonlar kısmı var. Bildiğiniz gibi android işletim sisteminin, resmi uygulama mağazası Google Play Store’dur. Bu mağaza üzerinden bir uygulama yüklemek istediğinizde bir yetkilendirme penceresi ile karşılaşırsınız. Bu pencerede yüklemek istediğiniz uygulamanın, erişmek istediği özellikler (mikrofona ulaşma,kameraya ulaşma vb.)  karşınıza çıkar. Örneğin; mikrofona erişim izni verirseniz artık o uygulama sizin mikrofonunuza ulaşabilir.  Böylece sizin verdiğiniz yetki ile de bu uygulama sizin verilerinizi toplayabiliyor.

Sonuç olarak; Google, verilerilerinizi izinsiz bir şekilde toplayıp bu verileri işleyerek sizin karşınıza reklamlar çıkarmıyor. Yani Google, teorik olarak sizden habersiz, sizden onay almadan verilerinizi toplamıyor.

Bu Dinlemeleri Engellemek Mümkün mü ?

Bu tür dinlemeleri veya veri toplama durumlarını tamamen engellemek günümüz teknoloji ekosistemi içinde mümkün görünmüyor. Fakat BURADAKİ linke giderek, Google ile ilgili bazı ayarları yapabilir; depolanmış verileri silebilirsiniz. Ama yapacağınız bu işlem sadece bu dinleme ve veri toplama durumunu minimize edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu