Sağlıktrend

İkinci Doz COVID-19 Aşısını Vurulmazsanız Ne Olur?

Yazımızda, Sinovac Aşısının Covid-19'a Karşı Etkililiği Nedir? COVID-19 Aşısının İkinci Dozunu Vurulmazsanız Ne Olur? ve Covid-19 Aşılarının Tek Dozu Ne Kadar Etkili? sorularının cevabını aradık.

Tüm Dünya ülkeleri vatandaşlarını aşılamaya başladı. Türkiye’de ağırlıklı olarak Çin merkezli Sinovac şirketine ait olan CoronaVac aşısı kullanılıyor. Sağlık bakanlığının verilerine göre 10 milyon kişi şu ana kadar aşılanmış durumda…

Türkiye’de kullanılan Coronavac aşısı iki doz şeklinde dört hafta (28 gün) arayla uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de 1.doz aşı uygulanan kişi sayısı 7.887.602 iken 2.doz aşı uygulanan kişi sayısının 3.036.088 olduğu açıklandı.

Sinovac Aşısının Covid-19’a Karşı Etkililiği Nedir?

Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının Türkiye’de yapılan Faz 3 çalışmalarını Hacettepe Üniversitesi yürütüyordu. Hacettepe Üniversitesi, Faz 3 çalışmasının sonuçları kısa bir süre önce açıkladı.

Plasebo: İlaç şeklinde olan fakat gerçekte ilaç olmayan etkisiz bir madde.

Çalışma kapsamında gönüllülerden 6 bin 648’ine gerçek aşı, 3 bin 568’ine ise plasebo uygulandı.  Çalışmanın sonuçlarına göre, CoronaVac aşısının etkililiği yüzde 83,5 olarak tespit edildi. CoronaVac aşısının hastane yatışını engelleme oranı ise yüzde 100 olarak belirlendi.

COVID-19 Aşısınız İkinci Dozunu Vurulmazsanız Ne Olur?

Dağıtım sorunları, lojistik sorunlar veya kişisel durumlar nedeniyle  ikinci doz aşı randevusunu kaçırmakla ilgili endişeleriniz olabilir.

Bilim insanları ikinci dozun geciktirilmesi hususunda bir fikir birliğine varamamış durumda… Bazı bilim insanları acil durumlarda ikinci dozun ertelenmesinin büyük bir sorun olmadığını düşünüyor. Bazı bilim insanları ise ilk dozun koruma için yeterli olmadığını düşünüyor.

Covid-19 Aşılarının Tek Dozu Ne Kadar Etkili?

Pfizer şirketinin Aralık 2020 tarihinde açıkladığı veriye göre Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozu yaklaşık yüzde 52 etkili oluyor. İkinci dozu uygulandıktan bir hafta sonra ise koruma oranı yüzde 95’e çıkıyor.

Ocak ayında Oxford-AstraZeneca aşısı ile ilgili yayımlanan araştırmaya göre, aşının ilk dozu yüzde 64,1 etkili oluyor. İkinci tam dozdan sonra aşının hastalıktan koruma düzeyi yüzde 70,4 oluyor.

Rusya tarafından üretilen Sputnik V gibi tek doz uygulanan aşılarda mevcuttur.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre Moderna aşısının bir dozu yüzde 80,2 oranında koruma sağlıyor. İkinci doz uygulandıktan sonra 18-65 yaş arasında koruma oranı yüzde 95,6’ya çıkarken, 65 yaş üstü için koruma oranı yüzde 86,4 oluyor.

Sinovac şirketinin ürettiği CoronaVac aşısı Türkiye dışında birkaç ülkede de uygulandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yüzde 86; Endonezya’da yüzde 65,3; Brezilya’da yüzde 50,4 etkili olduğu açıklandı. Fakat bu sonuçlar her iki dozu kapsıyor. Henüz tek doz etkinliği ile ilgili herhangi bir ülkeden bilgi verilmedi.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Kaynak
Deutsche WelleBBC TürkçeMental Floss

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu