Tarih

İkinci Dünya Savaşı’nın Efsanevi Kayıp Hazinesi Amber Odası

Dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan Rus Çarı Büyük Pedro'nun hayran kaldığı Amber Odası...

Savaş her zaman kaos getirmiştir. Kaos ise yağma ve yağma fırsatı yaratmıştır. II.Dünya Savaşı da sadece ölümü ve yıkımı getirmedi. II.Dünya Savaşı, koas ve yağmayı da getirdi. Savaş sırasında hem Avrupa’dan hem de Asya Pasifik’ten sayısız paha biçilmez sanat eseri ve hazine yağmalandı.

Naziler, Adolf Hitler’in Führermuseum’u inşa etmesine yardımcı olmak için müzeleri, özel evleri ve kraliyet saraylarını sistematik bir şekilde yağmaladılar.

Linz sanat galerisi olarak da adlandırılan Führermuseum, Adolf Hitler doğduğu yer için planlanan bir kültür kompleksi içindeki bir sanat müzesiydi.

Nazilerin, Sovyet işgali sırasında yağmaladığı bir çok eser savaş sonrası kaybolmuştur. Bu eserlerden en önemlilerinden biri ise amber odasıdır.

Amber Odası

Amber Odası,1701 yılında Prusya Kralı I. Freidrich’in emri ile eşi Sophie Charlotte için hazırlanmıştır.

Amber Odası, baltık kıyılarından toplanan amber parçalarının, çeşitli desen ve röliyeflerle süslendikten sonra altın varaklar ile kaplanmış olan panellere yerleştirilerek Charlottenberg Sarayının bir odasında tasarlanmıştır.

Daha sonra  Prusya Kralı I. Freidrich Wilhelm, 1717’de İsveç’e karşı yapılan Rusya-Prusya antlaşmasının nişanesi olarak bu paneller Rus Çarı Büyük Pedro’ya armağan edildi.

Amber Odası, 18 büyük kutuda Rusya’ya sevk edildi ve Avrupa sanat koleksiyonunun bir parçası olarak St.Petersburg’daki Kış Evine kuruldu. 1755’te Çariçe Elizabeth, odanın Tsarskoye Selo’daki Catherine Sarayı’na taşınmasını emretti.

Tsarskoye Selo’nun şimdiki adı Puşkin’dir.

18. yüzyıldan kalma diğer onarımlardan sonra, amber oda yaklaşık 180 metre kareyi kapladı ve altı ton amber ve diğer yarı değerli taşlarla parladı. Amber paneller altın varakla desteklendi. Tarihçiler, Amber odasının bugünkü değerinin 147 milyon dolar olduğu tahmin ediyorlar.

Amber Odası’nın II. Dünya Savaşı Sırasında Kayboluşu

II. Dünya Savaşı sırasında, değerli eşyaların çoğu Alman birliklerinin gelmesinden önce Tsarskoye Selo’dan çıkarıldı. Kırılganlıklarından dolayı amber odasına dokunmamaya karar verdiler. Paneller önce kâğıtla, daha sonra gazlı bez ve pamuklarla kaplanarak patlama dalgasından korunmaya çalışıldı.

Fakat korunması için bir çok önlem alınmış olan Amber odası,II. Dünya Savaşı sırasında ortadan kaybolmuştur.

Amber Odanın II. Dünya Savaşı sırasında ortadan kaybolması ilgili bir çok görüş vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Amber Oda, Könisberg’in İngilizler tarafından havadan bombardımanı sırasında tahrip olmuştur.
  • Könisberg’de şu anda kayıp bir yeraltı sığınağında gizlenmiştir.
  • Ore Mountains’daki gümüş madenlerinde saklanmıştır.
  • Taşınmak üzere bindirildiği gemi, Baltık denizinde Sovyet gemileri tarafından batırılmıştır.
  • Könisberg Kalesinin savaş sonuna doğru yakılmasıyla, içindeki amber hazinesi de yok olmuştur.
  • Naziler panelleri, Baltık kıyılarında sular altına saklamışlardır.

Kaynak
HistoryNational GeographicIndependentAmber MuseumDeutsche WelleGems & GemologySky HistorySmithsonian Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu