EditördenTeknoloji

IP TV Nedir? IP TV Kullanmak Yasal mıdır?

IP TV Nedir? IP TV Nasıl Kullanılır? IP TV Hangi Platformlarda Kullanılabilir? IP TV Yasal mıdır? Bu soruların cevaplarının hepsi yazımızda..

Son zamanlarda oldukça ilgimi çeken ve üzerinde uzunca bir araştırma yaptığım bir konu olduğundan öğrendiğim bilgileri de sizlerle paylaşmak istedim. İnternet altyapısı biraz daha geliştikten sonra IP TV’nin daha fazla yaygınlaşacağını düşünüyorum.  Bu konuyu 4 başlıkta ele alacağım.

IP TV Nedir?

Basit tabirle ifade etmek gerekirse internet üzerinden televizyon izlemeye yarayan teknolojiye denir. Anten veya uydu çanağından TV izlemek yerine onları bir internet bağlantınız aracılığıyla video akışı halinde alıyorsunuz. Bu görüntü aynı anda indiriliyor ve izliyorsunuz.

Yayının donmaması için en az 10 Mbps’e kadar internet bağlantı hızınız olmalı.

IP TV Nasıl Kullanılır?

IP TV üzerinden televizyon izleyebilmek için ilk önce bir internet bağlantınızın olması gerekmektedir. İnternet bağlantı üzerinden alacağınız sinyalleri televizyona aktarmak için ise IP TV destekli kutular, IP TV destekli uydu alıcısı veya android işletim sistemine sahip bir televizyona ihtiyaç vardır.

IP TV destekli kutuların ve uydu alıcıların Wi-Fi veya ethernet kablo destekli olması gerekmektedir.

IP TV Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

IP TV;  IP TV box’ı televizyona bağlayarak ya da android işletim sistemine sahip televizyonların uygulama yükleme alanlarından çeşitli uygulamalar aracılığı ile kullanılabilirsiniz. Fakat bu uygulamalarda IP TV box’lara göre kanal geçişleri daha yavaş olacaktır. Bunların haricinde Bilgisayarınızdan, telefon ve tabletinizden internet bağlantısı olması şartıyla istediğiniz yerden bağlanıp yayınları izleyebilirsiniz.

IP TV kullanmak için en ideal yol IP TV box…

IP TV Yasal mıdır?

Artık gelelim asıl merak edilen konuya… Bu konuda bir çok yanlış bilgi mevcut. Aslında IP TV yasaldır. Kullanmanın hiç bir sakıncası yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus IP TV yayını aldığınızda sizlere sunulmuş olan kanalların, yayıncı kuruluş izni olmadan (illegal yayın) kaçak olarak yayınlanması durumunda hem yayıncının yaptığı yasal değil hem de sizin bu yayınları izlemeniz yasal değildir.

IP TV kullanmak yasaldır. Fakat IP TV üzerinden illegal yayın izlemek yasal değildir.

Bu işlem 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre karşılıksız yararlanma suçu olarak tanımlanıyor.

TCK m.163/2, durumu şöyle açıklıyor:

“Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu