BilimSağlıkTabu Konular

Mastürbasyonun Beyinde Olumlu Etkileri Var mı?

Mastürbasyonun kötü bir şey olup olmadığı konusunda fazlaca bilgi kirliliği var. Peki, mastürbasyonun beyinde olumlu bir etkisi var mı?

Mastürbasyonun kötü bir şey olup olmadığı konusunda pek çok çelişkili bilgi var – bazı efsaneler ve söylentiler dahil -. Mastürbasyon yapıp yapmayacağınız size ve yalnızca size bağlıdır.

Eğer yaparsanız, bunu yapmanın herhangi bir fiziksel zarara neden olmayacağından emin olabilirsiniz. Ve yapmazsanız, bu size zarar vermez.

Peki mastürbasyonun beyinde olumlu bir etkisi var mı ? İşte bilmeniz gerekenler…

Mastürbasyon hormonları salgılar

Mastürbasyon vücudunuzun bir dizi hormon salgılamasına neden olur. Bu hormonlar şunları içerir:

  • Dopamin: Bu, beyninizin ödül sistemiyle ilgili olan “mutluluk hormonlarından” biridir.
  • Endorfinler: Vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfinlerin de stres giderici ve ruh halini artırıcı etkileri vardır.
  • Oksitosin: Bu hormona genellikle aşk hormonu denir ve sosyal bağ ile ilişkilendirilir.
  • Testosteron: Bu hormon, dayanıklılığı ve uyarılmayı artırmak için seks sırasında salınır.
  • Prolaktin: Emzirme döneminde önemli rol oynayan bir hormon olan prolaktin, aynı zamanda ruh halinizi ve bağışıklık sisteminizi de etkiler.

Mastürbasyon, yukarıdaki hormonları sağlıklı miktarlarda salmanıza neden olabilir, bu nedenle ruh halinizi ve fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Mastürbasyon, ruh halinizi etkiler

Dopamin, endorfinler ve oksitosinin tümü stres azaltma, bağlanma ve gevşeme ile ilişkili “mutluluk hormonları” olarak adlandırılır.

Bazen mastürbasyon, ruh haliniz düşükken biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Stresi ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir

Oksitosin yaygın olarak “aşk hormonu” olarak bilinir ve genelde sosyal bağ ile ilişkilendirilir. Fakat bu hormon stres atma ve gevşeme ile de ilişkilidir.

2005 yılında yapılan bir çalışmaya göre, oksitosin stresi düzenlemede ve anksiyeteyi azaltmada önemli bir rol oynamaktadır.

Bunu kan basıncını ve stresle ilişkili bir hormon olan kortizol seviyenizi düşürerek yapar.

Bu nedenle, zor bir günün ardından biraz gerginliği azaltmayı umuyorsanız, mastürbasyon iyi bir rahatlama tekniği olabilir.

Uykuya dalmana yardımcı olabilir

Çoğu insan uykuya dalmak için mastürbasyonu kullanır ve bu hiç de şaşırtıcı değildir.

Oksitosin ve endorfinler rahatlama ile ilişkilidir, bu nedenle mastürbasyonun uyumanıza yardımcı olabileceğini düşünmeniz mantıklıdır. Özellikle stres ve endişe uyumanıza engel oluyorsa…

Öz saygınız üzerinde etkisi olabilir

Bazıları için mastürbasyon, kendini sevmenin, vücudunu tanımanın ve kendi başına kaliteli zaman geçirmenin bir yolu olabilir.

Kendi bedeninizden zevk almayı öğrendiğiniz ve sizin için neyin zevk verici olduğunu anladığınız için, mastürbasyon öz saygınızı artırabilir.

Bunların hepsi cinsel yaşamınızı iyileştirebilir

Pek çok seks terapisti ister bekar olun ister bir eşiniz olsun, düzenli olarak mastürbasyon yapmanızı önerir.

Mastürbasyondan elde edilen fiziksel faydalara ek olarak, öz saygının da gevşemeyle birlikte artması cinsel yaşamınız için harika olabilir.

Libidonuza gelince, mastürbasyon yapmanın sağlıklı bir cinsel dürtü sürdürmenize yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var. Örneğin; 2009 yılında yapılmış bir araştırma; sık vibratör kullanımını, yüksek cinsel dürtü ve pozitif cinsel işlevin yanı sıra genel cinsel sağlıkla ilişkilendirilmiş.

Mastürbasyon yapmak, sizin için neyin zevkli ve heyecan verici olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve bu da partnerinize nelerden hoşlandığınızı göstermenize yardımcı olabilir.

Tabi karar sizin…

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu