SağlıkYaşam

Mide Bulantısına Neler İyi Gelir, Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısına iyi gelen şeyler ve yiyecekler nelerdir? gibi bir çok sorunun cevabı yazımızda...

Mide bulantısı sık yaşanan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda “Mide Bulantısı Karşı Evde İlk Yapılabilecekler Nelerdir?” ve “Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?” sorularının cevabını aradık. Şu önemli hatırlatmayı da yapalım.. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Mide Bulantısı Karşı Evde İlk Yapılabilecekler Nelerdir?

  • Yemek yedikten sonra 2-3 saat boyunca yatılmamalıdır.
  • Bulantı başlangıcında nane yağı kokusu belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Taze kesilmiş bir limondan veya mağazadan satın alınan uçucu yağlardan gelen narenciye kokuları, azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Açık havada yavaş ve derin nefesler almak mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Güçlü kokulardan kaçının. Özellikle kötü kokulu ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Bulantı ile birlikte baş ağrısı ve dönmesi de yaşanıyorsa ışıklı ortamlardan kaçınılmalıdır. Telefon gibi teknolojik cihazların ekranlarından da uzak durulmalıdır.
  • Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının. Bulantı hissettiğinizde daha küçük, daha sık öğünler seçmek belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bulantıya kusma eşlik ediyorsa sıvı kaybedersiniz. Kaybedilen sıvıları telafi etmek için düz maden suyu (soda değil), sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolit açısından zengin sıvılar içilebilir.
  • Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • İçecekler yudum yudum içilmelidir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Zencefil

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Fakat kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Örneğin; kan inceltici ilaç kullananlar için zencefil tüketimi konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten çalışmalar mevcut…

Kraker, Simit ve Tost

Kraker, simit, tost ve tahıl gibi kuru yiyecekler bulantı yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.

Soğuk Gıdalar

Gıda kokuları bulantıyı tetikleyebilir. Bu nedenle soğutulmuş meyveler ve dondurma gibi daha az kokuya sahip soğuk yiyecekler bulantıyı daha az tetikleyecektir.

Muz

Muz, mide bulantısı yaşadığınızda iyi bir enerji ve vitamin kaynağıdır. Potasyum açısından zengin bir meyve olan Muz, kusma veya ishal nedeniyle kaybedilen potasyumu tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir.

Elma Püresi

Elma püresi, bulantı veya ishal olan insanlar için popüler bir besindir.

Elma püresi bulantı ve ishal olan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılır. İyi bir enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.

Pirinç, Patates ve Erişte

Yumuşak ve nişastalı yiyecekler, mide bulantısı yaşıyorsanız iyi bir seçimdir. Çünkü tatları ve kokuları hafiftir ve iyi bir kalori kaynağıdır.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Kaynak
NTVClevelandclinicHealthline-1Healthline-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu