Bilim

Neden El ve Ayak Tırnaklarımız Var? Ne İşe Yarıyorlar?

Bu yazımızda neden el ve ayak tırnaklarına sahip olduğumuzdan ve tırnakların ne işi yaradığından bahsedeceğiz.

Tırnakların havalı manikür stilleri oluşturmaktan daha fazla bir amacı olması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

Bu yazımızda neden el ve ayak tırnaklarına sahip olduğumuzdan ve tırnakların ne işi yaradığından bahsedeceğiz.

Neden tırnaklarımız var?

Wisconsin-Madison Üniversitesi’ndeki bir antropoloji profesörüne göre parmak uçlarını desteklemek için tüm primatlarda tırnaklar mevcuttur.  Bu primatlara insanlarda dahil tabi…

“Neden tırnaklarımız var?” sorusunu tırnakların bazı işlevleri ile cevaplayabiliriz.

  • El tırnaklarındaki sert dış kaplama, kavrama dahil olmak üzere parmaklarımız ile yaptığımız günlük aktivitelerde riskleri büyük oranda azaltır.
  • El tırnaklarının, virüsleri ve bakterileri önleyici özelliği vardır. Vücudunuzu virüslere ve bakterilere karşı koruyabilir.
  • El tırnakları, ince motor hareketleri yapma becerilerini artırır. Örneğin; kitap sayfalarını ayırma veya bir ipi iğne deliğinden geçirmek gibi…
  • Parmak uçlarında destek görevi görür. Nasıl mı? Bir nesneyi parmak uçları ile kavradığınızda yahut tuttuğunuzda parmak uçlarınız geriye doğru esnediğini düşünün. Bazı filmlerdeki uzaylı elleri gibi…

Neden ayak tırnaklarımız var?

Ayak tırnaklarının ana işlevi, daha çok koruma sağlamaktır.

İnsanoğlu zaman içerisinde ayakkabıyı icat etmiş olsa da ayakkabı ile birlikte masa, koltuk vb. bir çok ev eşyası da icat etmiştir. Ve insanoğlu ayağını sürekli bu eşyalara çarpar. Konuya gelecek olursak ise ayak parmakları, yaralanmalara oldukça açıktır.

2010 yılında yapılan küçük bir araştırmaya göre, tırnaklar ayak tırnaklarına göre yaklaşık iki kat daha hızlı büyüyor.

Bu nedenle ayak tırnakları parmaklarımız bir nevi savunma hattıdır. Bu savunma hattı sayesinden yaralanma ihtimali azalırken bununla doğru orantılı olarak yaralanma kaynaklı enfeksiyon riskini de azaltmış oluyoruz.

El ve ayak tırnaklarının işlevlerindeki bazı küçük farklılıklar, tırnak uzama oranlarına yansır. 2010 yılında yapılan küçük bir araştırmaya göre, el tırnakları ayak tırnaklarına göre yaklaşık iki kat daha hızlı büyüyor.

Bir kişinin hayatta kalmak için el ve ayak tırnaklarına sahip olması gerekmiyor. Fakat vücudumuzda yer alan birçok şey gibi el ve ayak tırnaklarının da küçük veya büyük işlevleri bulunuyor. Bu işlevler sizler için detay olarak görülebilir. Fakat mükemmelliği belirleyen şeyler detaylardır.

Kaynak
Healthline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu