SağlıkYaşam

Sakız Yutarsam Ne Olur? Sakız Yutarsam Doktora Gitmeli miyim?

Yiyecek olup olmadığı hala tartışılan Sakızı yutarsan ne olur? Sakız yutarsam doktora gitmeli miyim? Çocuğumun sakız çiğnemesine izin vermeli miyim?

Sakızın bir yiyecek olup olmadığı hala tartışılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, sakızı “minimum besin değeri olan bir gıda” olarak tanımlıyor. Bu tanımlama da hala ABD’ de tartışılıyor. Peki yiyecek olup olmadığı hala tartışılan sakızı yutarsan ne olur?

Sakız yutarsam ne olur?

Tavsiye edilmese de, çiğnediğiniz bir sakızı yanlışlıkla yutarsanız, endişelenecek çok az şeyiniz vardır. Vücudunuz sakızı sindiremez, ancak yutulan bir sakız parçası genellikle sindirim sisteminizden geçer. Genelde yediğiniz her şey gibi 40 saat sonra dışkı olarak çıkar.

Ancak kısa bir süre içinde çok miktarda sakızı yutarsanız, bağırsaklarınızda tıkanmaya neden olabilir.

Sakız yutarsam doktora gitmeli miyim?

Bir parça sakız yutarsanız, muhtemelen bir doktora görünmek için hiçbir neden yoktur. Normal şartlarda sindirim sisteminizden geçer ve dışkı olarak dışarı atılır.

Çok miktarda sakızı yutarsanız veya sakızı diğer sindirilemeyen nesnelerle yutarsanız, bu tıkanmaya neden olabilir. Bu durumda, sindirim sisteminizden çıkarmak için ameliyat gerektirebilir.

Bir tıkanmanın semptomları tipik olarak, bazen kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı ve kabızlığı içerir. Bağırsak tıkanıklığınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün.

Çocuğumun sakız çiğnemesine izin vermeli miyim?

Sakız çiğnemek genellikle güvenlidir, ancak çoğu sakızdaki şeker veya şeker yerine geçen maddelerin çocuklar için sağlıklı olmadığına inanır.

Bunun dışında çocukların sakız çiğnemelerine izin verip vermemek sizin kararınız. Fakat çocuklarınıza sakızı çiğnedikten sonra onu yutmamaları gerektiğini anlatmalısınız.

Yutulan bir sakız parçası bir yetişkin için çok büyük bir problem yaratmaz, küçük çocuklar için durum biraz farklıdır.Büyük miktarlarda sakızı ve hatta sindirim sistemlerinde sakıza yapışabilecek nesneleri bile yutabilirler.

Sonuç olarak; bir parça sakız yutarsan endişelenme. Size büyük ihtimalle büyük bir sorun çıkarmayacaktır. Siz veya çocuğunuz kısa sürede çok miktarda sakız yutmuşsanız, bağırsak tıkanıklığı olup olmadığını kontrol ettirmek için doktorunuza görünmelisiniz.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu