Yaşam

Sanal Okul Nedir? Sanal Okul Günlerinde Nasıl Verimli Olunur?

Pandemi ile ortaya çıkan sanal okul nedir? Sanal okul gününün çocuklar için verimli geçmesine yardımcı olacak ipucular nelerdir ?

Öncelikle uzaktan eğitim uygulamasıyla ortaya çıkan sanal okulun ne anlama geldiğini tanımlayalım. Sanal okul, çocuk evdeyken ve çevrimiçi akademik eğitim alırken çocuğun eğitimini kolaylaştırmaktan sorumlu olunan zamandır.

Sanal eğitim, ilk ve orta öğretimdeki bazı öğrenciler için yeni olsa da, birçok kolej ve üniversite onlarca yıldır çevrimiçi dersler veriyor. Bu, yaşı büyük öğrenciler için başarısı kanıtlanmış bir öğretim yöntemi olsa da, daha genç öğrenciler ve ebeveynleri için benzersiz zorluklar getiriyor.

Sanal okul gününün verimli geçmesine yardımcı olacak ipucular

Geleneksel eğitimden sanal eğitime geçişi daha sorunsuz hale getirmeye çalışan aileler,  şu ipuçlarını uygulayabilir:

  • Önceden üniforma ve okul kıyafetleri hazırlayın. Birçok ülke, öğrencilerin pijama giymesini yasaklıyor ve bazıları hala öğrencilerin üniformalarını giymelerini istiyor.
  • Dijital ekipmanı (dizüstü bilgisayarlar, tabletler vb.) önceki gece şarj edin. Bu ekipmanları geleneksel eğitimdeki defter,kitap ve kalem gibi düşünebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun takip edebileceği net bir program oluşturun (küçük çocuklar için günlük rutini göstermek için resimler kullanın). Günlük programı evinizdeki merkezi bir yere veya buzdolabı kapağına yapıştırın.
  • Dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamaya çalışın. Televizyonu kapalı tutmayı, oyuncakları öğrenme alanından çıkarmayı unutmayın.
  • Öğrenci için belirlenmiş sessiz olan bir çalışma alanı oluşturun.Yemek masası veya yeterli çalışma alanına sahip herhangi bir alan olabilir. Özellikle birden fazla öğrencinin bulunduğu evlerde aynı sınıf düzeyinde olsa da bu öğrencilerin çalışma alanları farklı olmalıdır.

verimli uzaktan eğitim çocuklarda nasıl olur

  • Zoom görgü kurallarına uyun. Bazı okullar, öğrencilerin garip arka plan filtreleri kullanmaktan kaçınmasını ister. Aynı zamanda, standart bir arka plan kullanmak öğrencilerin daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir çünkü ev ortamlarını sergilemek öğrenciler arasında karşılaştırma olayını ortaya çıkarabilir.  Öğretmen, onlarla etkileşime geçmediği sürece çocuğunuzun mikrofonun sesini nasıl kapalı tutacağını bildiğinden emin olun.
  • Okul materyallerini belirlenmiş bir alanda tutarak çocukların organize olmalarına yardımcı olun. Çalışma alanları aynı zamanda ortak bir alan ise (yemek odası masası gibi), her gün toplanıp taşınmaları gerektiğinde malzemelerini koymak için bir kutu veya bir çamaşır sepeti ayarlayın.
  • Bu deneyim boyunca çocuğunuzun öğretmeni ile sürekli etkileşim içerisinde olun. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmelerini sağlayın. Çocuğunuzun başarısına yardımcı olmak için ek kaynaklara ihtiyacı varsa, onlardan isteyin.
  • Bir çocuğun odaklanmasına yardımcı olmak için, bir yetişkinin onu denetlediğinden emin olun. Çocuklar izlenmediğinde, dikkatleri dağılmaya daha meyillidir.
  • Çocuğunuzun sanal öğrenme deneyimiyle duygusal olarak nasıl başa çıktığını görmek için periyodik olarak kontrol edin. Sempatik bir biçimde çocuğunuzun ifade edebileceği sevinçleri ve şikayetleri dinleyin.

Çocuğunuzun veya çocuklarınızın ihtiyaçlarını yönetmek de yaşlarına bağlı olarak farklı taktikler gerektirir. Fakat yukarıda sıraladığımız ipuçları genel anlamda işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu