EditördenSağlıktrendYeme-İçme

Sivilceye Neden Olan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Sivilce oluşumunda beslenme alışkanlıklarının da rolü bulunuyor. Peki sivilceye neden olan yiyecek ve içecekler nelerdir?

Sivilce, dünya nüfusunun yaklaşık % 10’unu etkileyen yaygın bir cilt durumudur. Sebum ve keratin üretimi, bakteriler, hormonlar, tıkanmış gözenekler ve iltihaplanma dahil olmak üzere bir çok faktör sivilce oluşumuna neden olur.

Bu faktörlerin oluşumunda beslenme alışkanlıklarının da rolü bulunuyor. Peki sivilceye neden olan yiyecek ve içecekler nelerdir?

Fast Food Yiyecekler

Hamburger, nugget, sosisli sandviç, patates kızartması ve milkshake gibi fast food ürünleri sivilce riskini artırabilir.

2.300 Türk erkeğini kapsayan bir çalışma, sık sık hamburger veya sosis yemenin sivilce oluşma riskini % 24 oranında arttığını göstermiştir.

Yapılan bazı araştırmalar, fast food yiyeceklerin sivilce riskini artırdığını belirtiyor. Bu nedenle hem sağlığınız için hem de sivilce oluşma riskini azaltmak için bu yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Tabi ki karar sizin..

Çikolata

Çikolata, 1920’lerden beri şüpheli bir sivilce tetikleyicisi olmuştur, ancak şu ana kadar sivilce oluşumundaki etkisi üzerine fikir birliğine varılamamıştır.

Yakın tarihli bir çalışmada, günde 25 gram % 99 bitter çikolata tüketen sivilce oluşumuna eğilimli erkeklerin, sadece iki hafta sonra artan sayıda sivilce lezyonu olduğu bulunmuştur.

Çikolatanın sivilce oluşumuna etkisi üzerine tatmin edici sayıda çalışma bulunmamaktadır. Fakat sivilce sorunu ile uğraşan kişilerin çikolata ile arasına mesafe koymasında fayda var.

Protein Tozu

Protein tozu, özellikle spor yapanlar için popüler bir besin takviyesidir. Fakat protein tozu kullandığınızda sivilce oluşumunu tetiklediği düşünülen IGF-1 almışta olursunuz. IGF-1’in sivilce oluşumunu tetiklediği düşüncesinin dayanağı ne peki?

Bu düşüncenin temelini IGF-1’in aşağıdaki özellikleri oluşturuyor.

  • Cildinizin aşırı yağ üretmesini sağlar
  • Cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini ve bölünmesini sağlar.Böylece gözenekleriniz ölü cilt hücreleriyle daha sık tıkanır.
  • Normal şartlarda insan vücudunda bulunan mekanizmalar sayesinde dışarı atılan ölü cilt hücrelerini gözeneklerinizin içinde tutarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Yapılan bir çalışmada, sivilce şiddeti ile protein tozu kullanımındaki gün sayısı arasında doğrudan bir ilişki bulunmuştur.

Protein tozu ve sivilce arasındaki ilişki ortaya koyan çalışmalar mevcut… Fakat protein tozunun, sivilceye neden olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla bilimsel araştırma gerekiyor.

Rafine Karbonhidratlar ve Şekerler

Rafine karbonhidrat ve şeker tüketme eğiliminin; sivilcesi olan kişilerde, sivilcesi az olan veya hiç olmayan kişilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.1,2

Bir çalışma, fazla şeker tüketen kişilerde sivilce oluşma riskinin % 30 daha fazla olduğunu, düzenli olarak pasta ve kek yiyenlerin ise % 20 daha fazla risk taşıdığını buldu.

Bu riskin sebebi, rafine karbonhidratların kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerindeki etkileri ile açıklanabilir. İnsülin, androjen hormonlarını daha aktif hale getirir ve IGF-1’i arttırır. Bu, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesini sağlayarak ve sebum üretimini artırarak sivilce gelişimine katkıda bulunur.

Bol miktarda rafine karbonhidrat ve şeker tüketmek, kan şekerini ve insülin seviyelerini artırabilir ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Fakat konu ile ilgili kesin bir yargıya varmak için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç var.

Alkol

Özel bir günü kutlamak için bir içki veya akşam yemeği ile bir kadeh şarap her zaman bir zevktir, ancak büyük miktarlarda alkol tüketmek hormon seviyenizi değiştirebilir.

Alkollü içecekler, östrojen veya testosteron seviyelerinde bir dengesizlik yaratır.

Alkollü içeceklerin, sivilce oluşumunu doğrudan etkilediği kanıtlanmamış olsa da, alkollü içecekler östrojen veya testosteron seviyelerinde bir dengesizlik yaratır. Hormon seviyeleri arttığında, cildimiz sebum adı verilen ve gözeneklerimizi yağ ve bakterilerle tıkayan ve sonuçta sivilce oluşmasına neden olan maddeyi üretir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin, sivilce oluşumundaki rolü tam olarak bilinmemektedir. Fakat Sütün, kan şekeri üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak, sivilce oluşumuna neden olan insülinin seviyesini arttırdığı bilinmektedir.

Bazı çalışmalar, düzenli olarak süt veya dondurma tüketen genç yetişkinlerin sivilceye yakalanma olasılığının dört kat daha yüksek olduğunu buldu.

İnek sütü ayrıca karaciğeri, sivilce oluşumuna neden olan IGF-1’i üretmesi için uyaran amino asitler içerir. IGF-1 ise cildiniz daha fazla yağlanmasına ve cilt hücrelerin daha fazla çoğalıp, gözeneklerin ölü cilt hücreleri ile takınmasına neden olur. Bu da sivilce oluşumuna neden olur.

Süt ürünlerinin sık tüketimi ile sivilce oluşumu arasında bağlantı bulan çalışmalar mevcut… Ancak bu çalışmalar kesin bir yargıya varmak için yeterli değil..

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Kaynak
Healthline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu