SağlıkYeme-İçme

Tam Tahıl ve Tam Buğday Arasındaki Fark Nedir?

Tam Tahıl ve Tam Buğday arasında ne fark var? Tam Tahıl mı Tam Buğday mı: Hangisi daha sağlıklı? Hepsi yazımızda...

Sağlığına dikkat eden veya etmeye çalışan bir çok kişi beyaz un ile yapılmış ürünlerin en sağlıklı seçenek olmadığını biliyor. Daha sağlıklı seçenekler var mı?  Kulağa benzer gelen ancak tamamen aynı olmayan iki seçenek var: tam buğday ve tam tahıl…Tam buğday ve tam tahılın pek çok ortak noktası olsa da  önemli farklılıkları da var.

Tam Tahıl ve Tam Buğday arasında ne fark var?

Tam tahıllı gıdalar arpa, yulaf, darı, karabuğday veya buğday gibi herhangi bir tahıldan yapılır. Tam buğdaylı gıdalar ise yalnızca buğdaydan yapılır. Tam tahıllı ve tam buğdaylı ürünler arasındaki temel fark kullanılan tahıl türünün farklı olmasıdır. 

Tüm tam buğday ürünleri tam tahıldır, Fakat tüm tam tahıl ürünleri tam buğday değildir.

Tam tahıl kavram olarak tam buğdayı da kapsamaktadır. Tam buğday daha spesifik bir kavramdır. Örneğin; Tam buğday unundan el edilmiş bir makarna veya ekmek ürününe üretici, tam tahıl veya tam buğday etiketini yapıştırabilir. Fakat bu ürüne çavdar, kinoa, darı, arpa gibi başka tahıllar eklenmişse bu ürüne artık tam buğday etiketi yerine tam tahıl etiketini yapıştırmak zorundadır.

Tam Tahıl mı Tam Buğday mı: Hangisi daha sağlıklı?

Hem tam tahıl hem de tam buğday ürünlerinin tüm çekirdeği içerdiği için besleyicilik açısından çok bir farkları yoktur.

Hem tam buğday hem de tam tahıllı ürünler bol miktarda lif, mineral, vitamin ve fitokimyasal içerir. Bu bileşenlerin tümü sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkıda bulunur. Tahılların, sağlığa faydalarına işaret eden araştırmalar; tahıl çekirdeğinin tohumu ve kepeğinin içinde bulunan lif, sağlıklı yağlar ve besin maddelerini referans göstermektedir.

Tam tahıl ve tam buğday ürünleri; kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve kilo yönetimi gibi sağlığı geliştiren özellikleriyle bilinir. Nutrients. 2019 Jun; 11(6): 1245.

Tam tahıl ile tam buğday arasında sağlık açısından en büyük fark ise glütendir. Tam buğday glüten içerirken, tam tahıllı ürünlerin glütensiz alternatifi oldukça fazladır. Eğer glüten duyarlılığına sahipseniz tam buğday yerine glütensiz tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz.

Tam tahıllı veya tam buğdaylı bir ürün alacaksanız mutlaka paket üzerindeki ürün detaylarını dikkatlice okumanız gerekiyor.

Aldığınız ürünün içerik listesi yüzde 100 tam tahıl veya yüzde 100 tam buğday ise bu ürünü tüketmenin sağlık açısından faydasını göreceksiniz.

Peki, bu tam tahıllı ve tam buğdaylı ürünler ne kadar kullanılmalı.. Önerilen günlük tahıl alımı yetişkin kadınlar için yaklaşık 170.10 gram, yetişkin erkekler için ise 226.80 gramdır. ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, bunların en az yarısı tam tahıl olmalıdır.

Kaynak
Well and GoodMBGfoodHealthline

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu