İş ve FinansTarih

Tarihin Farklı Dönemlerinde Popüler Olan Garip Meslekler

Eski dönemlerde var olmuş bir çok mesleği, günümüz şartlarında garip hatta korkunç olarak nitelendirebiliriz. İşte tarihin farklı dönemlerinde popüler olan garip meslekler;

İnsanlık tarihi boyunca bazı meslekler dönüşüme uğrarken bazı meslekler yok olmaktan kurtulamadı. Eski dönemlerde var olmuş bir çok mesleği, günümüz şartlarında garip hatta korkunç olarak nitelendirebiliriz. İşte tarihin farklı dönemlerinde popüler olan garip meslekler;

Tuvalet uşaklığı

Erken dönem İngiltere’sinde tuvalet uşakları, kralın tuvaletini yapmasına yardımcı olmakla yükümlüydüler.

tarihte tuhaf meslekler
1650 yılına ait portatif bir tuvalet

Oldukça saygıdeğer bir makama sahip olan bu uşaklar, kraliyet sırlarını bilirlerdi. Temel görevleri ise kral için lazımlık benzeri bir tuvalet, su ve havlu taşımak ve aynı zamanda kralın bağırsak hareketlerini takip etmekti.

Fare Avcılığı

Fare avcılığı, yerleşim yerlerinde bulunan hastalık taşıdığı düşünülen fareleri yakalamakla yükümlüydüler.

Hastalık yayan fareleri etkisiz hale getirdikleri için fare avcılığı oldukça saygın bir meslekti. Hatta Jack Black isimli fare avcısına bizzat Kraliçe Victoria tarafından “Fare Yakalayıcısı ve Köstebek Avcısı” ünvanı verilmişti.

Şamar oğlanlığı

Monarşilerin yaşandığı bir dönemde şımarık bir genç prensi veya şehzadeyi, disipline etmek gibi bir sorunu nasıl çözersiniz?

Tarihteki tuhaf meslekler
Edward VI ve Şamar Oğlanı, 1882 yılına ait ressam Walter Sydney Stacey’in yağlı boya resmi

Monarşinin hakim olduğu dönemlerin eğitim anlayışında ceza ve dayak önemli bir yer tutuyordu. Ancak bir şehzade veya prense, bu tür bir ceza vermek mümkün değildi. Bu nedenle şehzade veya prensin cezasını çekmesi için çocuklar tutuluyordu. Bu çocuklara şamar oğlanı adı veriliyordu.

Okuyuculuk

Küba’da ortaya çıktığı düşünülen okuyuculuk mesleğini yapan kişi, işçiler tezgahlarında çalışırken yüksek bir platformda oturarak, onlara gazete ya da çeşitli eserlerden bölümler okurdu. Okuyucuları ve okuyacağı materyali fabrikada çalışan işçiler seçerdi.

Tarihte tuhaf meslekler
Florida’da bir fabrika, yıl 1929

2017 yılında UNESCO, mesleği bir “somut olmayan kültürel miras” olarak tanımladı. Şu anda bu meslek hala Küba’daki bazı puro üreten iş yerlerinde yaşamaya devam ediyor.

Labut yerleştiriciliği

1936’da mekanik labut yerleştiriciler ortaya çıkmadan önce, labut yerleştiriciliği adında bir meslek vardı. Labut yerleştiricileri, bowling salonlarının vazgeçilmez elemanlarıydı. Fakat zaman içerisinde bowling salonlarındaki artış ile beraber yeterli sayıda labut yerleştiricisi bulunamamaya başladı. Bu durum salon sahiplerini mekanik çözümler bulmaya itti ve mesleğin sonu geldi.

Uyandırıcılık

İnsanlar, çalar saatler yokken istedikleri saatte uyanmak için ne yapıyorlardı?  Geçmiş yıllarda çalar saat görevi gören insanlar vardı. Pipet benzeri bir araç ile nohut ve bezelye tanelerini pencere camınıza atarak insanları istedikleri saatte uyandırıyorlardı.

Kaynak
Business insider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu