Yaşam

THY’nin Yasakladığı Ventilli Maske Nedir?

Ventilli maskelerin özellikleri nelerdir ? Neden yasaklandı? Türk Hava Yolları dışındaki diğer global hava yolları şirketleri de bu maskeleri yasakladı mı? Hepsi yazımızda...

Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Bilal Ekşi, yetkili otoriteler tarafından ventilli maskelerin yasaklandığını açıklamıştı. Pandemi döneminde maske takmanın hayati bir durum olduğunu biliyoruz. Bu dönemde bir maske türünün yasaklanmış olması ise bir çok kişiye ilginç geldi.

Peki, bu ventilli maskelerin özellikleri nelerdir?  Neden yasaklandı? Türk Hava Yolları dışındaki diğer global hava yolları şirketleri de bu maskeleri yasakladı mı?

Ventilli Maske’nin Özellikleri Nelerdir?

  • Normal maskeden farklı olarak ventil adı verilen mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma solunumla dışarı verilen havanın atılmasına yardımcı olur.
  • Bu maske, kullanıcıların rahatlığı dikkate alınarak tasarlanmıştır. Fakat ventil mekanizması filtre işlevi görmez.
  • Ventilli maske, kullanan kişinin verdiği hava filtreleme işlemi görmeden ventil mekanizması sayesinde dışarı çıkar.

Neden Ventilli Maske Yasaklandı?

Tek yönlü valflere sahip maskeler, kullanıcıların nefesinin valf yoluyla doğrudan tahliyesine olanak tanımaktadır.  Bu valfler, maskelerin içindeki ısıyı ve nemi azaltarak, uzun süre giyilmelerini sağlar.

Bu maskelerin tasarım amacı hastalıklardan korumak değildir. Doğal olarak bu tasarım, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemez. Bu maskelerin kullanım alanı genel olarak inşaat işleridir.

Virüs partiküllerinin kaçmasına izin veren valfleri veya delikleri bulunduran maskeleri kullanmayınız. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi web sitesinde “Bu tür bir maske, maskeyi takan kişinin COVID-19’u başkalarına iletmesini engellemez” diyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, COVID-19 çağında maske takmanın ana nedeninin, bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda solunum damlacıklarının havaya karışmasını önlemek olduğunu söylüyor. Valfli maskelerde solunum damlacıkları doğrudan tahliye edilmektedir. Bu tahliye edilen damlacıklar insanlara hastalık bulaştırabilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, insanların COVID-19’un yayılmasını önlemek için maske takması gerektiğini belirtiyor. Fakat  bu maskeler arasında valfleri olan veya havalandırma delikleri olan maskelerin kullanılmaması gerektiğini de ekliyor.

THY dışındaki Global Hava Yolları Şirketleri de Bu Maskeleri Yasakladı mı?

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ventilli maskelerin kullanılmaması gerektiğini açıklamıştı.

Yetkili kurumların bu uyarısının ardından havayolları şirketleri de bu uyarıları dikkate aldı. The Washington Post, birçok havayolu şirketinin müşterilerinin uçuşlarda valfli maske takmasını yasakladığını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde American Airlines, 19 Ağustos 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile bu yasağı duyuran en son havayolu oldu.

Türk Hava Yolları yardım sayfasında pandemi sürecinde uçuş boyunca maske takılması zorunlu mu? başlığı altında ventilli maskelere izin verilmediği belirtilmiş. Bu yardım sayfası en 30 Temmuz 2020 tarihinde güncellenmiş.

Kaynak
WellpointNTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu