SağlıkYaşam

Yağdan Değil Kastan Kilo Kaybettiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bedenimiz yolunda gitmeyen her şeyin sinyalini veriyor. Kilo verme sürecinde de yanlış giden bir durum varsa bedenimiz sinyal veriyor. Peki, bedenimizin verdiği bu sinyaller neler?

Az yiyorsunuz, sürekli spor yapıyorsun ama kilo veremiyor musunuz? Büyük ihtimalle bedeninizi strese sokuyorsunuz. Strese soktuğunuz için ise vücudunuz savunma moduna geçiyor. Bu savunma modu ise yağdan kilo vermenizi zorlaştırıyor.

Bu nedenle düzenli beslenme ve dozunda spor ile kilo vermeye çalışmalısınız. Kilo vermedeki temel felsefeniz bu olmadan hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız, yağlarınız değil kaslarınız eriyordur. Ve bu sağlığınız için iyiye işaret değildir. Peki, yağdan değil de kastan kilo kaybettiğimizi nasıl anlarız?

Beklenenden Fazla Kilo Vermek

Kilo verirken şüpheli bir yaklaşıma sahip olmakta fayda var. Tahmininizden daha fazla kilo veriyorsanız. Fazla yağlarınız yerine kaslarınızdan kayıp yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda beslenme ve spor programınıza başladığınız andan itibaren vücudunuzun yağ, kas ve sıvı oranını analiz ettirmelisiniz.

Halsizlik

Kilo veriyorsunuz fakat kendinizi halsiz hissediyorsunuz. Bu durumu yaşıyorsanız büyük ihtimalle yağlarınız yerine kaslarınız eriyor olabilir.

Fiziksel etkinliği kademeli bir şekilde artırmak gerekiyor. Teknolojik çözümler bu konu da yardımcı olabilir.

Kilo verme sürecinde fiziksel etkinliğinizi ani ve olağandışı bir biçimde artırırsanız, bedeniniz enerji ihtiyacını kaslardan karşılayabilir. Yapmanız gereken ise fiziksel etkinliğinizi kademeli bir şekilde artırmak…  Fiziksel etkinliğinizin takibi için ise teknolojinin nimetlerinden yararlanmanız gerekiyor.

Bu süreçte akıllı telefon uygulamaları, spor takibi için geliştirilmiş bileklikler veya basit adımsayar cihazlar kullanılabilir.

Gelişme Kaydedememek

Kilo verme sürecinizde çaba sarf etmenize rağmen çabanızla doğru orantılı bir kilo veremiyorsanız, beslenme ve spor rutininizi gözden geçirmelisiniz.

Bedeninizin belirli düzeyde enerjiye ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Siz bunu bedeninize sağlamazsanız, bedeniniz kendi mekanizmalarını kullanmaya başlar ve kaslarınızı tasarruf moduna geçirir. Bu durum gerçekleşirse ne olur? Yağdan kilo veremezsiniz.

Düşük Mod

Bedenimize ihtiyacı olan besini vermezsek, beyin fonksiyonlarımızda olması gerektiği gibi işlevlerini yerine getiremiyor. Bütün bedenimizi yöneten beynimiz iyi çalışmazsa, kaslarımızda yeterince iyi çalışmaz. Kaslar gerektiği gibi çalışmadığı için ise yağdan kilo vermek zorlaşır.

Yapılan araştırmalara göre, temel ihtiyaçlar için gerekli olan kalorinin %20’sini beyin kullanıyor.

Denge Kaybı

Kilo verme sürecinde sıklıkla denge kaybı yaşıyorsanız, beyniniz için yeterli kalori ihtiyacını karşılamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durum yaşıyorsanız, kalori eksikliği nedeniyle beyin-kas iletişiminiz zayıflamış olabilir.

Bir başka ihtimal ise kilo verme sürecinde yanlış beslenme yüzünden kan şekeri düşüklüğü yaşamanızdır. Bu da denge kaybı yaşamanızın bir nedeni olabilir.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Kaynak
Mens HealthWomen's Health

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu