BilimSağlık

Yüzyıllık Verem Aşısı Korona Virüs Ölümlerini Engelleyebilir mi?

100 yıllık bir aşı olan verem aşısı korona virüs ölümlerini engeleyebilir mi? Dünya Sağlık Örgütü ve İngiliz Bilim adamları teste başladı.

Korona virüse karşı 1921’de geliştirilen verem aşısının etkili olup olmadığı tespit etmek için, Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları test çalışmalarına başladı.  Verem aşısı tüberkülozu engellemek için geliştirildi. Fakat korona virüs ve veremin ortaya çıkardığı bazı sorunların ortak olduğu görülüyor. Örneğin; iki hastalığında solunum organlarını etkilemesi gibi…

Exeter Üniversitesi’ndeki bilim insanları, verem aşısının korona virüsünün neden olduğu ölümleri azaltabileceğini düşünüyor. Bu düşüncelerini ise daha önce verem aşısı ile ilgili yapılmış çalışmalar ile temellendiriyorlar.

Verem Aşısı, korona virüsün neden olduğu hastalık ve enfeksiyonları önledi

Korona virüsün ileri aşamalarında hastanın ölümüne neden olan durumların başında, zatürre ve aşırı bağışıklık tepkisi sonucunda ortaya çıkan organ yetmezliği yani sepsis geliyor. Klinik denemelerde, verem aşısının, büyük oranda zatürre ve sepsis vakalarını düşürdüğü, yeni doğan bebek ölümlerini yüzde 38 oranında azalttığı ortaya konuldu.

Korona virüsün solunum organlarını hedef aldığı artık herkes tarafından biliniyor. Güney Afrika’daki araştırmalarda verem aşısı ile, boğaz ve akciğerlerdeki enfeksiyonlarda yüzde 73’lük bir azalma olduğunu görüldü.

Klinik deneyler 5 ülkeden 10 bin kişiyi kapsıyor

İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya’da devam eden klinik deneylerde yapılacak testlere 10 bin kişi katılacak. Teste katılan kişilerin büyük çoğunluğunu sağlık ve bakım çalışanları oluşturacak. Bunun nedeni ise sağlık çalışanlarının korona virüse maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olması…

Korona virüsten korumuyor,şiddetini hafifletiyor

Uzmanlar, verem aşısının korona virüse karşı uzun vadeli olarak bir çözüm getirmeyeceğini belirtiyor. Verem aşısı, vücudun korona virüse karşı antikor üretmesine yardımcı olmuyor. Fakat korona virüs kaynaklı ölümcül durumlara karşı kısmi koruma sağlayabileceği düşünülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü de verem aşısının bu potansiyelinin farkında olduğubu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü’nün ortak yazar olduğu, Lancet adlı bilimsel dergide yayımlanan makalede verem aşısının korona virüs ve gelecekte karşılaşılabilecek salgınlara karşı önemli bir araç olabileceği belirtildi.

Exeter Üniversitesi’nden Prof. John Campbell’in BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu küresel olarak büyük önem taşıyabilir. Verem aşısı doğrudan korona virüse karşı koruma sağlamıyor fakat virüsün ilerlemesini önleyebilir. Bu da korona virüs aşılarının gelmesi ve başka tedavilerin geliştirilmesi için süre kazandırabilir.” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ UYARI

Herhangi bir tıbbi sorununuz veya endişeniz varsa, lütfen doktorunuzla irtibata geçiniz. Yazılarımız, makaleler hakemli araştırmalar ve tıbbi toplumlardan ve devlet kurumlarından alınan bilgilerle desteklenmektedir. Bununla birlikte, profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu